شرکت سیسکو

با سیسکو و دوره های آن آشنا شوید و بهترین راه را انتخاب کنید…

سیسکو یا ؟؟؟؟؟؟؟

دوره هایی که دیگر جوابگوی نیاز بازار کار نبودند!

شاید تا چند سال پیش بهره مندی از دانش فنی در حد مدرک CCNA R&S در زمینه کار با تجهیزاتی همچون روترها و سوئیچ های سیسکو می توانست زمینه ساز فعالیت شما در حوزه شبکه و به زبان ساده مشغول به کار شدن شما شود. اما دنیای تکنولوژی هر چه به جلوتر پیش رفت مسائل مربوط به آن پیچیده تر و نیازهای بازار کار نیز متفاوت تر شد. از همین روی دوره های سیسکو که سالیان گذشته توسط این شرکت تالیف و تدوین شده بودند و هرزگاهی بروزرسانی هایی در آن صورت می گرفت، دیگر پاسخگوی نیاز عصر فعلی شبکه نبود.

اما برویم سراغ پاسخ سیسکو در سال 2020 به سوال هایی همچون؛ ترتیب مدارک سیسکو چیست؟ دوره های سیسکو را از کجا شروع کنم؟ بهترین دوره CCNA کدام است؟ اولین دوره سیسکو چیست؟ و غیره. جواب تمامی این سوالات یک کلام است؛ دوره CCNA جدید سیسکو یعنی CCNA 200-301.

اعتبار دوره های سیسکو در میان کارفرمایان و متخصصان این حوزه و لیدر بودن آن، رفته رفته این شرکت را به سمت و سویی سوق داد که یک گام بزرگ و رو به جلو برداشته و خود را از مدت ها پیش برای یک تحول بزرگ آماده سازد. عملا همه منتظر بودند تا ببیند سیسکو این شرکت صاحب نام و مدعی حوزه IT و شبکه در برابر این روند تغییرات سریع چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.

پایان انتظار، گامی بلند برای همراه شدن با عصر جدید

انتظارها به پایان رسید و همه در همایش سالانه سیسکو لایو 2019 چشم به دهان مدیر عامل سیسکو یعنی چاک رابینز (Chuck Robbins) دوختند تا ببینند خط و مشی دوره های سیسکو و مدارک آن در آینده چه خواهد بود و نقشه راه پیشین مدارک سیسکو به چه شکل درخواهد آمد. همانطور که در فیلمی که در ادامه قرار داده شده است مشاهده می کنید، در نهایت در تاریخ June 10th  2019 (20 خرداد 1398) این خبر اعلام شد که از این پس دوره های سیسکو و همچنین مدارک آن تنها در 5 مسیر اصلی (به جای 9 مسیر قبلی) دنبال خواهند شد و هر کدام از این مسیر ها دستخوش تغییرات جدی شده اند. اما این همه ی ماجرا نبود، زیرا سیسکو از یک مسیر جدید دیگری نیز رونمایی کرد؛ مسیر ای تحت عنوان DevNet! دوره هایی که گفته می شود سیسکو با افزودن آن قصد دارد تا پای برنامه نویسی را به زیرساخت های شبکه نیز باز کند.

نقشه راه دوره های سیسکو، مسیری کوتاه تر اما عمیق تر

سیسکو با توجه به میزان تغییرات صورت گرفته و برای همراه شدن هرچه بهتر متخصصین این حوزه و همچنین مهیا شدن متریال های لازم برای برای عرضه، نقطه شروعی این تحول بزرگ را February 24 2020 (5 اسفند 1398) اعلام کرده بود و مطابق وعده داده شده و بنا به اعلام رسمی سیسکو نقشه راه دوره های سیسکو پس از تاریخ اعلام شده به شکل زیر درآمد:

دوره های سیسکو را با کدام دوره شروع کنم؟ خداحافظی با CCENT

اگر تا سال گذشته این سوال را می پرسیدید جواب سیسکو دوره مقدماتیCCENT بود (البته خیلی ها دوره نتورک پلاس را بر این دوره ترجیح داده و می دهند، اما برای این که بدانید دوره نتورک پلاس اصلا چیست و چرا برای شروع شبکه، حتی شروع دوره های سیسکو معرفی می شود پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله نتورک پلاس چیست؟ ما را مطالعه کنید)، در واقع بعد از این مرحله شما این صلاحیت را پیدا می کردید تا در مورد آینده حرفه ای خود در مسیر های مختلف سیسکو تصمیم گیری کرده و یکی از 9 مسیر مربوط به دوره های سیسکو را انتخاب کنید

البته اگر به سایت سیسکو مراجعه کنید، مشاهده می کنید که در ستون سطح Entry دوره های سیسکو، دوره ای با نام Cisco Certified Technician (CCT) خودنمایی می کند و به ظاهر جایگزین CCENT شده است. اما در حقیقت پس از بررسی آن متوجه می شوید که چنین نیست و این دوره برای افرادی مناسب است که در بخش پشتیبانی سرویس پروایدرها هستند و مطالب آن حتی قابل قیاس با CCENT که یک دوره مقدماتی شناخته می شد نیز نیست و سیسکو عملا قدم اول ورود به حوزه شبکه های سیسکو را همان CCNA جدید انتخاب کرده است.

فقط همین!!؟ پس مابقی دوره های سیسکو CCNA چی شد؟

مابقی وجود ندارد، بله درست خواندید و برای همین است که در نگاه اول قدری تعجب می کنید. اما خب چه کار می شود کرد؟ تازه به نظر باید خوشحال نیز بود چون شما تا پیش از این برای هر کدام از مسیر های سیسکو مجبور به گذراندن یکی از دوره های سطح CCNA سیسکو بودید، اما اکنون چنین خبری نیست و شما برای عبور از مرحله اول دوره های سیسکو کافیست تا در دوره CCNA با کد 301-200 شرکت کرده و اگر مایل به دریافت مدرک بین المللی آن نیز بودید با قبولی در تنها یک آزمون آن را دریافت کنید.

 

 سرفصل دوره CCNA جدید چیست؟

اگر به دنبال مرور کامل سرفصل های این دوره هستید به صفحه دوره CCNA جدید مراجعه کنید. اما به صورت خلاصه توصیف سیسکو از دوره CCNA جدید خود این گونه است که این دوره را دوره ای معرفی می کند که شما را برای رویایی با نیازمندی های اکنون حوزه فناوری های IT در سطح associate (کاردان/دستیار) آماده می سازد و اعلام می دارد این دوره ضمن پرداختن به موضوع امنیت مسائل مربوط به automation و برنامه نویسی را نیز پوشش خواهد داد و عناوین زیر را نیز در بر می گیرد:

 • Network fundamentals
 • Network access
 • IP connectivity
 • IP services
 • Security fundamentals
 • Automation and programmability

پیش نیاز دوره CCNA جدید چیست؟

بنا بر اعلام سیسکو برای شرکت در دوره جدید CCNA رسما هیچ پیش نیازی اعلام نشده است. اما سیسکو به کسانی که قصد دارند تا در آزمون مدرک جدید CCNA شرکت کنند توصیه می کند تا ضمن آگاهی از سرفصل های آزمون بین المللی CCNA 200-301 از دانش کافی پیرامون مفاهیم زیر نیز برخوردار باشند:

 • دانش مقدماتی کار با رایانه
 • مهارت های پایه ای  در بررسی و تحقیق سیستم عامل رایانه های شخصی
 • مهارتهای پایه ای در زمینه استفاده از اینترنت
 • دانش پایه ای از آدرس های IP

کتاب دوره CCNA جدید کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNA جدید دو کتاب زیر را به عنوان مرجع رسمی خود معرفی نموده است و دوره جدید CCNA مطابق سرفصل های این دو کتاب تدریس می شود:

 

انتخاب دوره های تخصصی CCNP، این بار آگاهانه تر!

خب تا این جای کار مشخص است، با دوره ای که گذرانده اید (دوره CCNA) و مهارت های لازمی که کسب نموده اید، اکنون از این آگاهی برخوردارید که با چشمانی باز حوزه تخصص خود را انتخاب و در سطح پیشرفته از دوره های سیسکو یعنی سطح CCNP به مسیر خود ادامه دهید. بر خلاف سطح CCNA سیسکو که انتخاب از دوره های سیسکو تنها به یک دوره ختم می شد، اما در سطح پیشرفته دوره های سیسکو داستان متفاوت است و شما انتخاب های بیشتری دارید.

کدام دوره های CCNP تغییر کرده اند؟

اگر از پیش با دوره های سیسکو به طور کامل آشنایی داشته باشید حتما به خاطر دارید که این سطح از دوره های سیسکو شامل مسیر زیر بودند:

 • CCNP Routing and Switching
 • CCNP Collaboration
 • CCNP Wireless
 • CCNP Data Center
 • CCNP Service Provider
 • CCNP Cloud
 • CCDP

اما پس از تغییراتی که در دوره های سیسکو به وجود آمد، دوره های سیسکو CCNP نیز دستخوش تغییراتی شدند. در سری جدید از دوره های سیسکو، دوره ها و مدارک نام آشنای CCNP Routing and Switching، CCNP Wireless و CCDP در مسیر ای با نام CCNP Enterprise تجمیع شدند و دوره های Cloud نیز به مسیر Data Center انتقال پیدا کردند تا در نهایت دوره های سیسکو پیشرفته  به 5 مسیر زیر تبدیل شوند:

 • CCNP Enterprise
 • CCNP Data Center
 • CCNP Security
 • CCNP Service Provider
 • CCNP Collaboration

چگونه مدرک CCNP جدید بگیریم؟

یکی دیگر از تغییرات به وجود آمده در بروزرسانی دوره های سیسکو 2020 دقیقا همین بخش، یعنی چگونگی اخذ مدرک CCNP است. در مدل جدید لازمه اخذ یک مدرک CCNP فارغ از این که شما کدام مسیر از دوره های پیشرفته سیسکو را انتخاب می کنید، قبولی در دو آزمون مرتبط با آن مدرک است. بدین صورت که شما ابتدا یک آزمون اصلی که CORE Exam نامیده می شود را پاس می کنید و سپس از لیست آزمون های متمرکز مرتبط با آن مدرک (Concentration Exam) ، بنا به علاقه و حرفه خود آزمون دوم را انتخاب و در آن شرکت می کنید. همانطور که از اسم آزمون های متمرکز کاملا مشخص است این آزمون ها هر کدام اختصاصا روی یک مبحث جداگانه تمرکز دارند. بعد از قبولی در این دو آزمون است که شما مدرک CCNP دریافت می کنید.

پیشنیاز دریافت مدارک CCNP چیست؟

شگفتی های مربوط به دوره های سیسکو در سال 2020 تمامی ندارد و یکی دیگر از آن ها نداشتن پیشنیاز برای شرکت در آزمون های CCNP است. به تعبیری ساده و بر خلاف گذشته که دوره CCNA و داشتن مدرک آن برای دریافت مدرک CCNP الزامی بود اکنون اینگونه نیست و شما به راحتی می توانید مستقیما در آزمون CCNP شرکت کنید. در ادامه به معرفی هر یک از مسیر های دوره های پیشرفته سیسکو خواهیم پرداخت.

معرفی دوره های پیشرفته سیسکو

مدرک جدید CCNP Enterprise و دوره های آن

در سیسکو همواره دوره ها و مدارک یک مسیر بیش از هر مسیر ای دیگر محبوب و مهم بود. این مسیر از دوره های سیسکو که ROUTING AND SWITCHING نام داشت در آپدیت جدید دوره ها و مدارک سیسکو CCNP به مسیر دیگری تحت عنوان Enterprise منتقل شده است و از این به بعد با نام CCNP Enterprise شناخته می شود.

 

چگونه مدرک CCNP Enterprise جدید بگیرم؟

دوره ای که سیسکو برای آمادگی مخاطبین خود جهت شرکت در آزمون دوره اصلی مدرک CCNP Enterprise معرفی می کند، دوره CCNP ENCORE نام دارد و نام کامل آن Implementing and Operating Cisco Enterprise Network Core Technologies v1.0 است:

 • دوره CCNP ENCOR سیسکو

این دوره دانش و مهارت های لازم برای پیکربندی، عیب یابی و مدیریت شبکه های اینترپرایز سیمی و وایرلس محصولات سیسکو، پیاده سازی اصول امنیتی در شبکه های اینترپرایز و طراحی شبکه ها با استفاده از راهکارهایی مبنتی بر نرم افزار سیسکو شامل SD-Access و SD-WAN را برای متقاضیان فراهم می نماید.

مخاطبان این دوره علاوه بر کسب دانش و مهارت پیکربندی، عیب یابی، مدیریت و پیاده سازی اصول امنیتی در شبکه های اینترپرایز سیمی و وایرلس، آمادگی لازم برای شرکت در آزمون 350-401 ENCOR را بدست می آورند.

کتاب دوره CCNP ENCOR کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNP ENCOR کتاب زیر را به عنوان مرجع رسمی خود معرفی نموده است و دوره مربوطه مطابق با سرفصل های این کتاب تدریس می شود:

 

اما همانطور که گفته شد برای کسب مدرک CCNP Enterprise شما می بایست در دو آزمون شرکت کنید و آزمون دوم یک آزمون متمرکز است که می توانید دوره و آزمون آن را از لیست تعیین شده توسط سیسکو به شرح زیر انتخاب کنید. با کلیک بر روی نام هر دوره می توانید سرفصل های آن را مشاهده کنید:

مدرک جدید CCNP Data Center و دوره های آن

امروزه ظهور تکنولوژی های جدید، زمینه ارتباط افراد و سیستم های مختلف را با یکدیگر فراهم نموده است. این ارتباط موجب شده است تا روند تولید دیتا در دنیا بیش از هر زمان دیگری با جهش قابل توجهی روبرو شود و مسئله بهره مندی از دیتا سنتر های و زیر ساخت های آن و نیز بهره مندی از نیروهای متخصصی در حوزه دیتا سنتر امری اجتناب ناپذیر است.

دوره هایCCNP Data Center  سیسکو نیز دقیقا با همین هدف تدارک دیده شده اند تا از شما متخصصی بسازند که به آخرین فناوری روز مرتبط با دیتاسنترها در دنیا مسلط باشد. دوره های دیتاسنتر سیسکو جزو مهم ترین و شناخته شده ترین دوره های سیسکو هستند.

 

چگونه مدرک CCNP Data Center جدید بگیرم؟

به رسم تمامی مدارک CCNP جدید شما ابتدا می بایست در دوره مرتبط با آزمون Core مدرک CCNP Data Center سیکسو با نام دوره CCNP DCCOR شرکت نمائید.

مزایای این دوره عبارتند از:

 • کسب تجربه استقرار ، امن سازی و اتوماتیک کردن زیرساخت های شبکه ، سرور و ذخیره سازی
 • کسب دانش و مهارت استفاده از فناوری های های اینترپرایز سیسکو، تجهیزات و نرم افزار های مراکز داده از طریق ترکیب آموزش های عملی و تئوری  منحصر به فرد سیسکو
 • کسب آمادگی لازم دبرای اخذ مدرک Implementing and Operating Cisco Data Center Core Technologies (350-601 DCCOR
 • کسب شایستگی و مهارت های لازم در جهت اخذ نقش های شغلی  حرفه ای و تخصصی با میزان تقاضای بالای در محیط های کاری مراکز داده ای اینترپرایز

کتاب دوره CCNP DCCOR کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNP DCCORE کتاب زیر را به عنوان مرجع رسمی خود معرفی نموده است و دوره مربوطه مطابق با سرفصل های این کتاب تدریس می شود:

 

پس از این مرحله شما می بایست یکی از در آزمون های متمرکز سیسکو شرکت نمائید. دوره ها و شماره آزمون های متمرکز عبارتند از:

مدرک جدید CCNP Security و دوره های آن

اهمیت شرکت در دوره های امنیت شبکه برای کارکنان شرکت ها و سازمان ها روز به روز پر رنگ تر می شود. از همین روی سیسکو در بروزرسانی دوره های خود توجه بسیار ویژه ای به این بخش کرده است.

ارائه مجموعا 8 دوره و آزمون در در بخش دوره های مربوط به CCNP Security خود به تنهایی گواه این ادعاست.

 

چگونه مدرک CCNP Security جدید بگیرم؟

دوره آزمون اصلی (Core) مدرک CCNP Security توسط سیسکو CCNP SCOR نامیده شده است و کد آزمون آن 701-350 است. که می توانید سرفصل های آن را با کلیک بر روی نام دوره مشاهده نمائید.

این دوره مهارت ها و فناوری های مورد نیاز برای پیاده سازی راهکارهای امنیتی Core سیسکو شامل محافظت پیشرفته در مقابل حملات سایبری ، تامین امنیت شبکه ها ، ایمیل ها و محیط های کلود ، محافظت از endpoint ها در مقابل حملات ، تامین امنیت دسترسی به شبکه ها(Secure network access) و قابلیت  سریع شناسایی تهدیدات با استفاده از راهکار Network Visibility and Enforcement به متقاضیان آموزش داده می شود.

کتاب دوره CCNP SCOR کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNP SCORE کتاب زیر را به عنوان مرجع رسمی خود معرفی نموده است و دوره مربوطه مطابق با سرفصل های این کتاب تدریس می شود:

 

اکنون می رسیم به آزمون دوم یا همان متمرکز خودمان و 6 آزمون و مدرک سیسکو در زمینه امنیت و دوره های آن که عبارتند از:

 • دوره CCNP SSNGFW & دوره SSFIPS سیسکو | Securing Networks with Cisco Firepower Next Generation Firewall & IPS | کد آزمون: 710-300
 • دوره CCNP SISE سیسکو | Implementing and Configuring Cisco Identity Services Engine | کد آزمون: 715-300
 • دوره CCNP SESA سیسکو | Securing Email with Cisco Email Security Appliance | کد آزمون: 720-300
 • دوره CCNP SWSA سیسکو | Securing the Web with Cisco Web Security Appliance | کد آزمون: 725-300
 • دوره CCNP SVPN سیسکو | Implementing Secure Solutions with Virtual Private Networks | کد آزمون: 730-300
 • دوره CCNP SAUI سیسکو| Implementing Automation for Cisco Security Solutions | کد آزمون: 735-300

مدرک جدید CCNP Collaboration و دوره های آن

می رسیم به چهارمین سری از مدارک جدید سیسکو، یعنی مدارک مسیر CCNP Collaboration. این سری از دوره های سیسکو پس از پرداختن به چگونگی راه اندازی زیر ساخت ها و فناوری های Collaboration، در ادامه و در بخش دوره های متمرکز خود به مباحثی چون راه اندازی راهکارهایی در زمینه تسهیل فرآیندهای ارتباطی، افزایش میزان تطبیق پذیری، تقویت سیستم ها و درگاه های ارتباطی می پردازد. تکنولوژی هایی که اهمیت آن ها در عصر شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا بیش از پیش اهمیت سرمایه گذاری و لزوم توجه به آن ها به چشم آمد.

 

چگونه مدرک CCNP Collaboration جدید بگیرم؟

دوره اصلی مرتبط با آزمون CORE این مدرک دوره CCNP CLCOR نام دارد و شما را جهت شرکت در آزمون این مدرک با کد آزمون 801-350 آماده می سازد. جزئیات و سرفصل های این دوره با کلیک بر روی نام دوره قابل مشاهده است.

کتاب دوره CCNP CLCORE کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNP CLCORE کتاب زیر را به عنوان مرجع رسمی خود معرفی نموده است و دوره مربوطه مطابق با سرفصل های این کتاب تدریس می شود:

 

آزمون ها و دوره های متمرکز مربوط به این مدرک نیز عبارتند از:

مدرک جدید CCNP Service Provider و دوره های آن

به غیر از مدرک تازه وارد DevNet Professional سری دوره های CCNP Service Provider آخرین بخش و در عین حال یکی از تخصصی ترین حوزه های شبکه در سطح سرویس پروایدر است.

 

چگونه مدرک CCNP Service Provider جدید بگیرم؟

دوره اصلی مرتبط با آزمون CORE این مدرک دوره CCNP SPCOR نام دارد و شما را جهت شرکت در آزمون این مدرک با کد آزمون 501-350 آماده می سازد. جزئیات و سرفصل های این دوره با کلیک بر روی نام دوره قابل مشاهده است.

کتاب دوره CCNP SPCOR کدام است؟

سیسکو برای دوره CCNP SPCOR تا لحظه تهیه این مقاله کتاب رسمی خود را منتشر ننموده است و به محض معرفی آن در این مطلب قرار داده خواهد شد.

آزمون ها و دوره های متمرکز مربوط به این مدرک نیز عبارتند:

 • دوره CCNP SPRI سیسکو | Implementing Cisco Service Provider Advanced Routing Solutions  | کد آزمون: 501-350
 • دوره CCNP SPVI سیسکو | Implementing Cisco Service Provider VPN Services | کد آزمون: 515-300
 • دوره CCNP SPAUTO سیسکو | Implementing Automation for Cisco Service Provider Solutions | کد آزمون: 535-300

مدرک Specialist سیسکو چیست؟

دوره های جدید سیسکو یک مدرک تازه وارد دیگری را نیز با خود همراه آوردند و آن مدرک Specialist سیسکو است. اما مدرک Specialist سیسکو چیست؟ و چگونه می تواند آن را دریافت کرد.

 

سیسکو در مدل جدید خود به تمامی کسانی که در هر مسیر از مدارک CCNP سیسکو بتوانند از میان دو آزمون CORE یا Concentration تنها یه آزمون را با موفقیت سپری کنند مدرکی تحت عنوان Specialist اعطا می کند.

فرق مدرک CCNP با مدرک Specialist چیست؟

بگذارید با یک مثال عملی از مهم ترین و پرطرفدارترین مدارک CCNP سیسکو، یعنی مدرک CCNP Enterprise موضوع را قدری آسان تر شرح دهیم

همانطور که پیشتر توضیح داده شد شما برای کسب مدرک CCNP Enterprise می بایست در آزمون اصلی آن موسوم به CORE Exam شرکت کنید. این  آزمون 401-350 ENCOR نام دارد و دوره مرتبط با آن نیز دوره CCNP ENCOR نام دارد.

خب تا اینجا شما در دوره CCNP جدید شرکت کرده و یک آزمون از دو آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. حال از لیست آزمون ها متمرکز CCNP Enterprise یک آزمون را انتخاب می کنید:

 • 300-410 ENARSI (Advanced Routing and Services)
 • 300-415 ENSDWI (SD-WAN)
 • 300-420 ENSLD (Networks)
 • 300-425 ENWLSD (Designing Wireless Networks)
 • 300-430 ENWLSI (Implementing Wireless Networks)
 • 300-435ENAUTO (Automating and Programing)

فرض کنید دوره سیسکو SD-WAN را انتخاب کرده و توانسته اید آزمون آن به کد 300-415 ENSDWI را پاس کنید.

تبریک شما اکنون مدرک CCNP Enterprise دارید!

به همین سادگی! البته خیلی هم ساده نیست و در این مسیر می بایست زمان و انرژی بسیاری صرف کنید. اما اگر در آزمون اصلی (Core) سیسکو CCNP یا آزمون متمرکز 300-415 ENSDWI قبول نشدم چطور؟ اینجاست که سیسکو برای قبولی در تنها یکی از این دو آزمون به شما مدرک Specialist اعطا می کند. خودمانی بگوییم سیسکو نمی گذارد شما دست خالی به خانه بروید و این تمام ماجرا مدرک Specialist است.

ایستگاه آخر! مدارک CCIE

پس از مرور و معرفی کلیه دوره های سیسکو و مدارک آن ها در سطوح مختلف، اکنون به ایستگاه پایانی و بالاترین سطح از مدارک سیسکو یعنی مدارک CCIE می رسیم. جای هیچ شکی نیست که اخذ این سطح از مدارک سیسکو بسیار سخت است و لازمه اخذ آن ها برخورداری از دانش بالا و نیز صرف زمان زیاد است. در رابطه با تغییرات به وجود آمده در این سطح از دوره های سیسکو تقریبا می توان گفت تغییرات به وجود آمده در مدارک CCIE نیز همانند CCNP به اندازه CCNA نبوده است.

مدارک CCIE تا پیش از این تغییرات متشکل از مدارک زیر بود:

 • CCIE Routing & Switching
 • CCIE Wireless
 • CCIE Service Provider
 • CCIE Security
 • CCIE Data Center
 • CCIE Collaboration

و پس اعلام تغییرات در دوره های سیسکو به شکل زیر درآمده است:

 • CCIE Enterprise Wireless
 • CCIE Enterprise Infrastructure
 • CCIE Security
 • CCIE Service Provider
 • CCIE Collaboration
 • CCIE Data Center

شاید یکی از تغییرات اساسی به وجود آمده در مدارک CCIE را بتوان حذف آزمون های کتبی اختصاصی CCIE (CCIE written) دانست. سیسکو در عوض حذف این آزمون ها به متقاضیان اعلام نموده است که از این پس می بایست برای کسب مدرک CCIE ابتدا آزمون اصلی آن مسیر موسوم به CCNP CORE را پشت سر گذاشته و سپس در آزمون 8 ساعته لابراتور شرکت کنند.

به عنوان مثال چنانچه شما قصد دارید تا مدرک CCIE Security را اخذ کنید ابتدا می بایست آزمون اصلی CCNP Security با کد SCOR 300-701 را پشت سر گذاشته و سپس به سراغ لابرتوار 8 ساعته CCIE Security v6.0 بروید. این روند به غیر از CCIE Enterprise برای سایر مسیرها نیز صادق است.

در مورد مسیر Enterprise شما دو انتخاب دارید: CCIE Enterprise Wireless و CCIE Enterprise Infrastructure. شرکت در آزمون اصلی CCNP Enterprise با کد ENCOR 300-401 برای هر دو این مسیرها اجباریست اما آزمون لابراتوار آن ها با یکدیگر متفاوت است. آزمون های مربوط به لابراتورهای این دو مدرک به ترتیب CCIE Enterprise Wireless v1.0 و CCIE Enterprise Infrastructure v1.0. نام دارد.

مدرک جدید سیسکو DevNet:

سیسکو در راستای تصمیمات جدیدی که برای همگام شدن با تحولات روز دنیای فناوری اتخاذ نموده است یک لاین جدید را نیز به مدارک خود اضافه کرده است. این لاین DevNet نام دارد. سیسکو در این لاین قصد دارد تا برنامه نویسی (عمدتا پایتون)  را با infrastructure ترکیب کند.

 

این مدرک در چهار سطح عرضه خواهد شد:

 

 • Cisco Certified DevNet Associate (CCNA-level)
 • Cisco Certified DevNet Specialist
 • Cisco Certified DevNet Professional (CCNP-level)
 • Cisco Certified DevNet Expert (CCIE-level) – Coming soon

شیوه اخذ مدارک این حوزه مانند 5 حوزه دیگر مدارک جدید سیسکو می باشد. یعنی شما برای کسب مدرک CCNA DevNet یک آزمون، برای مدرک Specialist یک آزمون و برای مدرک CCNP DevNeT روی هم رفته دو آزمون را پشت سر بگذارید.

چیدمان مدارک مربوط به لاین جدید DevNet به شکل زیر خواهد بود:

 

کلام آخر

از دیر باز تا کنون تغییر در هر چیزی آن هم به خصوص در ابتدای مسیر سخت بوده است. تغییرات به وجود آمده در دوره های سیسکو نیز از این قاعده مستثنا نیست و با گذشت زمان تطبیق پذیری با آن ها تسهیل خواهد شد. بنابراین اگر قصد دارید از همین امروز وارد این عرصه شوید و یا قصد بروزرسانی دانش و مهارت خود را دارید از ابتدای مسیر، آگاهانه انتخاب کرده و با عزمی راسخ خود برای همراهی شانه به شانه با دنیای روز فناوری آماده سازید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا